مونیز: تحریم‌های ایران در ژانویه برداشته می‌شود

نسخه چاپی  ١٣٩٤/٠٩/١٤ -  ١١:٥٣

وزیر انرژی آمریکا تاکید کرد: تحریم های ایران در ماه ژانویه زمانی که آژانس تایید کند تهران به تعهداتش عمل کرده است، برداشته خواهد شد.

 ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه سی ان ان با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص مسائل باقیمانده در برنامه هسته ای گذشته و حال ایران که عصر روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: هیچ نگرانی درباره فعالیت های ایران در ارتباط با تسلیحات هسته ای یا فعالیت هایی در چرخه سوخت، در چارچوب توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 وجود ندارد.

وزیر انرژی آمریکا افزود: ما متعهد به لغو تحریم های مرتبط هسته ای ایران هستیم. من تاکید می کنم که تحریم های هسته ای و نه تحریم هایی که در ارتباط با دیگر مسائل است، در ماه ژانویه زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کند، برداشته خواهد شد. واضح است که این تعهدات سخت و البته ضروری هستند.

وی تصریح کرد: توافق ما این است که آن ها (ایرانی ها) باید در ازای رفع تحریم های مرتبط هسته ای، برنامه هسته ای خود را به میزان قابل توجهی محدود کنند.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه گفت: معاون مدیرکل آژانس تاکید کرده است که از نظر آژانس، نقشه راه پایان یافته و هیچ نیازی به اقدامات جدید و یک نقشه راه دوم وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در گزارش جدید آژانس آمده است: تمام فعالیت های تعیین شده در نقشه راه اجرا شده است. ایران توضیحات لازم را به صورت مکتوب و اسناد مربوطه درباره مسائل باقی مانده گذشته و حال ارائه داده است و آژانس سوالات درباره ابهامات مربوط به توضیحات و نشست های کارشناسی فنی که برگزار شده را مطرح کرده است.

آژانس فعالیت های پادمانی را در مکان های مورد نظر خود شامل سایت پارچین اجرا کرد و یک نشست جمع بندی برگزار شده است. اجرای نقشه راه مسیر همکاری سازنده تر میان ایران و آژانس را تسهیل کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی می کند که یک سری از فعالیت های مربوط به توسعه ابزار انفجار هسته ای پیش از پایان سال 2003 در ایران به عنوان یک اقدام هماهنگ شده صورت گرفته و برخی از این فعالیت ها پس از سال 2003 ادامه یافته است. آژانس هم چنین ارزیابی می کند که این فعالیت ها فراتر از مطالعات علمی و احتمالی و به علاوه دستیابی به شایستگی ها و ظرفیت های فنی مربوطه نبوده است.

آژانس هم چنین هیچ نشانه معتبری از فعالیت های مربوط به تحقیق و توسعه یک ابزار انفجار هسته ای پس از سال 2009 در دست ندارد. آژانس هم چنین هیچ سند معتبری از انحراف مواد هسته ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران ندارد.


منبع : ایسنا
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مهندس مهدی برومندی می باشد. طراحی سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات عصر پویا