نماینده مردم پاسارگاد در گفتگو با طنین پاسارگاد: حفر چاه در تنگه بلاغی فقط برای تامین آب شرب شهرستان پاسارگاد می باشد/تامین آب شرب ارسنجان در شهرستان ارسنجان صورت خواهد گرفت

نماینده مردم پاسارگاد در مجلس گفت:در شهرستان ارسنجان نیز نقاطی برای حفر چاه مشخص شده است که آب شرب ارسنجان نیز از این نقاط تامین خواهد شد و تامین اب شرب ارسنجان ربطی به چاه های حفر شده تنگه بلاغی در شهرستان پاسارگاد ندارد.
نسخه چاپی  ١٣٩٤/٠٧/١١ -  ١٥:٥٤

محمدمهدی برومندی نماینده مردم پاسارگاد در مجلس در گفتگو با طنین پاسارگاد اظهار داشت:با توجه به اینکه در استان فارس واغلب شهرستان های این استان دچار خشکسالی های جدی هستیم و به همین دلیل در این شرایط در موضوع آب شرب در تمام نقاط استان مشکلات عدیده ای وجود دارد که مشخصا در حوزه انتخابیه مرودشت،ارسنجان وپاسارگاد در روستاها وشهرها نیز این مشکل وجود دارد.

وی افزود:به عنوان سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس تلاش کرده ام با یک برنامه ریزی صحیح ودقیق درمورد آب رسانی در حوزه انتخابیه هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.

برومندی ادامه داد: بسیاری از  روستاها در استان فارس با تانکر و آب سیار تامین اب شرب می کنند که البته در برخی از نقاط شهرستان های پاسارگاد، ارسنجان و مرودشت نیز این معضل وجود دراد.

نماینده مردم پاسارگاد اضافه کرد:خشکسالی ها در شهرستان پاسارگاد هم باعث شده نقاطی مانند بخش پاسارگاد وشهر مادر سلیمان ومجموعه روستاهای آن با مشکل روبه رو باشند، سال گذشته از محل ماده 180 چاهی حفر شد که هم اکنون درحال پیگیری هستیم تا با بهره برداری از آن مشکل آب شرب این بخش را مرتفع  کنیم.

وی ادامه داد:در شهر سعادت شهر با توجه به میزان جمعیت وافزایش روبه رشد این شهر و ساخت وساز در شهرک چهل هکتاری این شهر نیز با کمبود آب رو به روست که کاملا این کمبود آب نیز جدی است .

برومندی گفت:در مدیریت صحیح، مدیران نباید اجازه دهند مردم وارد بحران شوند و به همین دلیل در یک بررسی ویژه شهرستان پاسارگاد متوجه شدیم که سالانه 5/5 متر سفره های آب زیر زمینی منطقه پایین می رود ودر حقیقت با یک بیلان منفی روبه رو هستیم.

وی ابراز داشت:حفر چاه یک روش فوری برای تامین آب است و البته چاه های موجود پس از مدتی خشک خواهد شد و باید چاه های جدیدی برای تامین آب شرب حفر شود.

نماینده مردم پاسارگاد گفت: در سند احداث سد سیوند تامین آب کشاورزی بخش از شهرستان های پاسارگاد،مرودشت و ارسنجان می باشد، علاوه بر این از طریق این سد باید بخشی از آب شرب مردم این شهرستان ها نیز تامین شود.

برومندی ادامه داد:به دلیل نبود آب روان و خالی بودن مخزن سد سیوند،این سد هنوز افتتاح رسمی نشده است.

نماینده مردم پاسارگاد ادامه داد:در سال 1391 پروژه ای از سوی وزارت نیرو در دستور کار قرار گرفت که آب شهر سعادت شهر و ارسنجان از طریق سد سیوند تامین شود.

وی بیان داشت:پیش بینی وزارت نیرو این است که در شریط غیر از خشکسالی این سه شهرستان از آب جاری، هم جهت کشاورزی وهم جهت مصرف شرب استفاده شود که البته آب شرب بر آب کشاورزی مقدم می باشد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس گفت:نزدیک به 5 میلیون لیتر در سال سهم برداشت آب شرب  می باشد که البته هر چند مقدارش کم می باشد ولی انشالله در اثر بارندگی در دسترس خواهد بود.

وی افزود:در دشت سعادت شهر و روستاهای مجموعه جیسقان هم با کمبود آب رو به رو هستیم به طوری که در روستاهای مجموعه جیسقان آب به صورت جیره بندی در امده است و همین موضوع باعث شد از سه چاه جدیدی که برای تامین آب سعادت شهر حفر شود که البته باز تاکید می کنم صرفا برای تامین اب شرب شهر سعادت شهر می باشد، در حال رایزنی هستیم تا در صورت موافقت از این آب به روستاهای مجموعه جیسقان نیز انتقال دهیم.

برومندی ادامه داد:در شهرستان ارسنجان نیز نقاطی برای حفر چاه مشخص شده است  که آب شرب ارسنجان نیز از این نقاط تامین خواهد شد و  تامین اب شرب ارسنجان ربطی به چاه های حفر شده تنگه بلاغی در شهرستان پاسارگاد ندارد.

نماینده مردم پاسارگاد در مجلس تصریح کرد:نمی توان دست روی دست گذاشت وباید با توجه به میزان اعتبار، عملیات لوله کشی به شهر سعادت شهر انجام شود و اگر این انتقال هم انجام شود،هنوز نگران تامین آب شرب سعادت شهر و روستاهای بخش مرکزی هستیم.

وی بیان داشت:یکی از نگرانی ها این است که این چاه ها کفاف اب شرب شهرستان پاسارگاد را هم ندهد و دوباره تاکید می کنم، حفر این چاه ها صرفا و فقط برای تامین آب شرب شهر سعادت شهر و انشالله مجموعه روستاهای جیسقان خواهد بود.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مهندس مهدی برومندی می باشد. طراحی سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات عصر پویا