معرفي ارسنجان

 

آشنايي با شهرستان ارسنجان:

موقعيت جغرافيايي:
شهرستان ارسنجان با وسعت 1469 كيلومتر مربع در فاصله ي 120 كيلومتري شمال شرقي شيراز قرار دارد . طول جغرافيايي ارسنجان 53 درجه و 18 دقيقه و 30 ثانيه و عرض جغرافيايي آن 24 درجه و 55 دقيقه و صفر ثانيه است . ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1650 متر و قله ي دال نشين كه يكي از معروف ترين قله هاي سلسله جبال كوه خم مي باشد با ارتفاع 3270 متر از سطح دريا بلندترين كوه اطراف ارسنجان است . اين شهرستان داراي يك بخش مركزي به مركزيت شهر ارسنجان و سه دهستان به نامهاي علي آباد ملك ،‌ خبريز و شوراب ، شامل 86 پارچه روستا و آبادي است . از غرب به شهرستان پاسارگاد از شرق به ني ريز ،‌ از شمال به بوانات و پاسارگاد و از جنوب به شهرستان شيراز محدود مي شود . نوع آب و هوا : در فارسنامه ي ميرزا حسن فسايي آمده است « براي خوشي آب و هوا آن را « ارسن كان » يعني شايسته و سزاوار محفل ،‌ براي آن كه ارسن محفل و مجلس است و كان يعني سزاوار بعد از تصرف عربي ، ارسنجان گفتند . ارسنجان در واژگان به معني محفل و جايگاه نشيمن است و در حقيقت به دليل خوشي آب و هوا آن را ارسنجان ناميده اند بيشتر محصولات زراعي و باغي در خاك و آب و هواي آن رشد مي كند . گرماي آن در تابستان زياد نيست و در زمستان چندان سرد نمي شود . حداكثر درجه ي گرماي هوا در اوج گرماي تابستان بين 37 تا 40 درجه و حداقل سرماي آن از 5 تا صفر درجه است .

 

آثار باستاني:
ارسنجان داراي گذشته اي ديرين است و بيشتر كتب گذشته همچون فارسنامه ي ناصري ، آثار العجم فرصت الدوله شيرازي ،‌ بستان السياحه زين العابدين صوفي ، دايره المعارف علامه دهخدا و ده ها كتاب ديگر به تفصيل از آن نامه برده اند . تاريخ درست و دقيقي كه بتوان بر آن استناد جست و سال بناي اين شهر را دانست در دست نيست ، به دليل پيدايش آثار باستاني فراوان بعضي از مورخان و باستان شناسان تاريخچه ي آن را به پيش از ظهور اسلام تخمين زده اند و تاريخ بناي اين شهر را به 2500 سال پيش از ميلاد مسيح دانسته اند . نزديك به 186 اثر تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي و جاذبه هاي طبيعي ،اين شهرستان را به محل مناسبي براي گردش و تفرج تبديل كرده است . از آثار تاريخي اين شهرستان مي توان به آثار زير اشاره كرد
.
تل تيموران : كهن ترين آثار ارسنجان ، تپه باستاني تل تيموران مي باشد كه در 24 كيلومتري شهر ارسنجان و در روستاي كوشك قرار دارد .

ايوان قدمگاه : يكي از كهن ترين آثار باستاني ارسنجان است كه به نظر باستان شناسان به ويژه دكتر واند نبرگ بلژيكي مربوط به عهد هخامنشي است .

قصر منوچهر : آثار باقيمانده از دوره ي ساسانيان است كه بر بالاي كوهي مشرف بر روستاي صالح آباد و دشت توابع ارسنجان قرار دارد و از آن بالا مناظر بديع و زيبايي در برابر چشمان پديدار مي گردد .
مدرسه سعيديه : در سال 1085 هجري ، قمري نيكوكار ارسنجاني حاج سعيدا مدرسه اي با شكوه دراين خطه بنا كرد تاريخ ساخت اين مدرسه با ساخت مدرسه خان شيراز چندان فاصله ي زماني ندارد . در آن روزگار فقط شهر شيراز و ارسنجان داراي مدرسه ي علميه بوده اند و اين نشانگر ديرينگي اين اقليم هنرمند و عالم پرور است .

مسجد جامع : از يادگارهاي دوره ي صفويه است . از ديگر آثار مي توان به قلعه ي گچي مربوط به زمان اسماعيليه ،‌ آسياب آبي تل سفيد ، تنوره و برج آسياب ملكشاه و سد دختر نام برد .

جاذبه های گردشگری:
اطراف ارسنجان را جنگل هاي سرسبز بناب و كوه هاي سر به فلك كشيده با مناظر بديع احاطه كرده اند . از مناظر ديدني ارسنجان مي توان به جنگل هاي طبيعي بناب ،‌ خليل بيگ ، فيجان ، تنگ شكن ، درياچه طشك ،‌ غار ضحاك ،‌ پير با صفا ، تك درخت روييده بر سنگ (‌ مرواريد سبز ) و باغ هاي سر سبز شمال ، غرب و جنوب اشاره كرد . پارك جنگلي بناب همواره استراحت گاه صدها مسافر خسته و محل اقامت مشتاقان طبيعت است اردوگاه تربيتي شهيد رجايي با داشتن آلاچيق هاي زيبا و صداي گوش نواز آب جاري در ميان درختان جنگلي تفريحگاه دانش آموزان شهرستان هاي مجاور و حتي استان هاي ديگر است . اين مكان زيبا با همت مديريت آموزش و پرورش ارسنجان روز به روز گسترش پيدا مي كند و محيطی امن و آرام براي خانواده ی فرهنگیان و ديگر مردم شهر مي باشد . پارك شهر واقع در ورودي شهر ارسنجان از سمت جاده ي سعادت شهر به ارسنجان و قرار گرفتن در كنار هتل پرديس وابسته به شهرداري ارسنجان هر هفته محل تجمع خانواده هاست و گردشگران و مسافران از امكانات آن بهره مي گيرند . درياچه ي بختگان با منظره ي زيبا و چشم نواز خويش همراه با موسيقي آواز پرندگان مهاجر ايستگاه مسافراني است كه از خط ساحل آن مي گذرند و چند لحظه اي را به تماشاي آن مي گذرانند .

ويژگي هاي اقتصادي :
ارسنجاني ها مردماني سخت كوش و فعال هستند و در زمينه هاي گوناگون اقتصادي مانند كار كشاورزي ، پرورش دام و تجارت فعاليت دارند . شهرستان ارسنجان بر خلاف شهرستان هاي مجاوراز نعمت صنعت بهره ي چنداني نبرده است . چند سالی است كه در كنار كارگاه ها و كارخانه هاي كوچك در اين بخش از اقتصاد ، سرمايه گذاري هايی صورت گرفته است و اميد مي رود ايجاد و گسترش شهرك صنعتي در آينده اي نزديك تعدادي از جوانان جوياي كار را به خود مشغول سازد . احداث كارخانه هايي چون شير پاستوريزه ، بسته بندي حبوبات و توليد نان صنعتي وابسته به شركت مهرورزان فرهنگي آموزش و پرورش ارسنجان كارخانه توليد رب انار و گوجه فرنگي كارخانه هاي سنگ بري و توليد شن و ماسه ، كارخانه هاي موزاييك و سراميك سازي ، چند كارخانه ي ذرت خشك كني و دامپروري صنعتي در آينده اي نزديك زمينه هاي مختلف كارآفريني در اين شهر را فراهم خواهد ساخت . بيشتر در آمد مردم اين شهر از كشاورزي و باغداري تأمين مي شود و عشاير منطقه به ويژه در مناطق توابع و گمبان به دامداري و دامپروري مشغول مي باشند . در سطح شهر هم مردم از طريق مغازه داري و كار با كاميون هاي سنگين امرار معاش مي كنند . بافت انواع قالي و قاليچه از سوي زنان و دختران روستايي در روستاهاي دور افتاده رواج دارد و جزيي از درآمدهاي مردمي و صنايع دستي منطقه به شمار مي آيد ولي در سالهاي اخير از رونق چنداني برخوردار نيست.

  

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مهندس مهدی برومندی می باشد. طراحی سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات عصر پویا